top of page
space-2334655.jpg
  • Yazarın fotoğrafıGizem Çolakoğlu Baday ASA Dip. ISAR Cap.

Türkiye'de Seçim ve SonrasıİLKBAHAR MEVSİM GİRİŞ HARİTASI

21 Mart 2023 / 20 Mart 2024

21 Mart / 23 Eylül 2023


Astrolojide yeni yıl, ilkbahar ekinoksuyla, Güneş’in Koç burcuna girmesiyle başlar.


Bu an için çıkarılan harita, Dünya Astrolojisinde bir sonraki ilkbahar ekinoksuna kadarki 1 yıl boyunca genel gündemleri analiz etmek için kullanılır. Mevsim giriş haritası, çııkarılan konuma göre o bölgede bir yıl içinde genel olarak yaşanabilecekler hakkında bilgi verir.


Başkent Ankara’ya göre çıkartılan mevsim giriş haritasında, Türkiye’de bir yıl içinde olacakları seçim konusunu öncelik alarak analiz ederek başladım.


Öncelikle yükselenin değişken bir burçta olması, bu harita etkilerinin ilk 6 ay kadar daha güçlü hissedileceğini gösteriyor. Dolayısıyla diğer 6 ayın genel enerjilerini görmek için, ilerleyen paragraflarda, sonbahar ekinoksuna ait mevsim giriş haritasını da analiz etmem gerekiyor..


Ankara’ya göre çıkartılan mevsim giriş haritasında, yükselenin Yay burcunda olması, ülkede özellikle de Eylül ayına kadar gündemin; siyaset, politika, adalet, hukuk sistemi, yasalar, uluslararası ilişkiler, yabancılar, mülteciler/sığınmacılar olacağı görünüyor.


Ayrıca, 1.ev olarak, halkın motivasyonu biraz ferahlamak, rahatlamak, iyi haberler almak, neşelenmek ve refaha kavuşmaktan yana olabilir.


Yükselen yöneticisi Jüpiter’in Koç burcunda, wholesign 5. Evde olmasından, halkın aradığı refaha kavuşma, iyimserleşme ve genişleme ihtiyacını belki gençlerde, yeni bir kanda, belki borsanın yeni girişimlerle/yöntemlerle canlanmasında arayacak.


Buna ek olarak, 5. Ev içindeki Kuzey Ay Düğümü, Venüs ve Juno, borsaya olumlu etki edecek çok önemli boyutta bir maddi yardım anlaşması veya ittifakı gibi yorumlanabilir. Ayrıca gayet tabii bu karlı ittifak/anlaşma, genç kesim, eğitim sistemi, diplomatlar, eğlence mekanları, sanat veya spor müsabakalarıyla ilgili bir başarı da olabilir. Burada bu üçlü önemli kavuşum aslında Uranüs ile de beraber wholesign 6.evde olduğundan, ülkenin çalışan kesimi, işçi hakları, işsizlik oranları, sendikalar, memurlar, ulusal sağlık&hizmet çalışanları, mavi yakalılar, silahlı kuvvetler(=asker-polis-donanma-itfaiye), toplum sağlığını ilgilendiren konularda mevcut standartları daha üst seviyeye çekecek yeni yöntemler geliştirecek, halkın huzuruna katkı sağlayan yeni ittifaklar, kararlar, anlaşmalar gündeme gelebilir.


Jüpiter’in Koç burcunda, 4.evdeki etkisiyle, halkın aradığı rahatlama ve genişleme ihtiyacını muhalefet kanallarında yeni(Koç) bir kanda arayacağını gösteriyor olabilir. Burada Jüpiter’in Kiron’la kavuşumu, halkın, bir kere sütten ağzı yanmasını da istemediğinden, aklında bazı soru işaretleri olduğunu gösteriyor olabilir. Başka bir ihtimalle, halkın feraha kavuşmak için muhalefetten yana olan çoşkulu isteği belirli bir oranda yara alacak da olabilir(belki beklediği kadar olmadığından).


Dünya Astrolojisinde 4.ev, ülkenin muhalefetini, iç koşullarını, iç güvenliğini, sınırlarını, arazilerini temsil eder. Olasılıkları daha çok seçime yönelik analiz etmek istersek, ülkenin hükümetini temsil eden 10.ev yöneticisi Merkür’ün hem muhalefet evi 4. Evde olması hem de yanık olması, hükümetin olumsuz etkilenip düşeceğini gösteriyor olabilir. Yine lider göstergelerinden Güneş’in muhalefet evinde olması da muhalefetten bir lider çıkma fikrini güçlendiriyor; çünkü mevcut hükümeti yakan bu Güneş(lider).

Güneş de gece haritasında, sekt olarak haritanın kuzey yarım küresinde kaldığından, mevsim giriş harita yöneticisi adayı olarak haritanın 4.ev aksına yerleşen Ay’ı inceliyorum. Ay aynı zamanda halkın da genel göstergesidir. 4. Evde bulunması, halkın gözünde muhalefetin güçleneceğini veya halkın dikkatini muhalefet kanalına verdiğini ve muhalefet kanallarının, kendi vizyonlarını halka daha rahat anlatacağını gösteriyor. Balık burcunda Ay, Güneş ile kapanış fazında olduğundan, ülkenin iç koşulları, iç güvenliği, muhalefet kanadıyla ilgili bir sonlanmayı gösteriyor olabilir.


Ay, ingress haritanın 8. Evini yönetiyor. Bu ev, toplumdaki can kaybı, halkın vergileri, ülkenin borçları, mali düzenlemeler ile gizli örgütler ve istihbaratı temsil eder. Genel itibariyle, 4. Ev aksına yerleşmiş Ay ile halkın, bu konularda muhalefet kanallarından medet umduğu görülüyor.


Burada, Neptün ile kavuşumu, halkın ne yöne gideceğine net olarak karar veremediğini ve bazı yanılgılara da açık olduğunu da gösteriyor olabilir.


Halkın diğer bir göstergesi, yükselen yöneticisi Jüpiter’in de Kiron ile kavuşumu ve Ay’ın Neptün kavuşumu, birlikte değerlendirildiğinde, muhalefet kanalında bazı şaibeli olaylarla, gizli komplolar, faili meçhuller, skandallar görülme olasılığı büyük görünüyor.


Ayrıca bu durum genel olarak, denizlerle ilgili iç güvenlik sorunları, sularla veya balıklarla ilgili bolluk veya sorunlar, gemilerle ilgili kazalar, sel baskınları ve toprak kayması gibi kadınlar ve çocuklarla ilgili üzücü hadiseleri de gösteriyor olabilir. Ay’ın 7 orb ile Neptün kavuşumu, olayların önemli bir kısmının Eylül-Ekim aylarında görülebileceğini gösteriyor olabilir.


Mars’ın 7.evde İkizler’de retrodan çıkmış halen yavaş ama deklinasyon dışında olmasından, bu astroloji yılı, özellikle sonbahar ekinoksuna kadarki dönemde diğer ülkelerla aramızda bazı gerginlikler uzayabilir, diğer ülkelerle iletişim dili sert olabilir. Ülkenin dahil olduğu bazı davalarda mücadele edilmesi gerekiyor olabilir. Aynı Mars, 4.evdeki gezegen toplaşmasına da zorlayıcı köşeye sıkıştırıcı dik açıyla etki ediyor.SEÇİM 1. TUR


14 Mayıs'ta yaşayacağımız seçim haritasını inceleğimde, hükümet ve en üst yöneticileri temsil eden 10. ev yöneticisinin dispozitörü Jüpiter'in, 20 Nisan'da yaşadığımız tutulma (analizimi okumak için) derecesinde olduğunu görmek dikkat çekici. Kadim astrologlar özellikle de Güneş tutulmalarının krallar ve yöneticiler için olumsuz alametler olarak görmüşlerdir. Ayrıca bir burcun kapanışı ile en yoğun enerjisi anaretik 29 derece ve liderlik vasıflı ateş burcu Koç'ta olmasını ve bu deredede bir Güneş tutulması olmasını ben hükümet ve mevcut cumhurbaşkanımız açısından olumlu bir gösterge bulmadığımı söyleyebilirim. Ayrıca, hükümet ve en üst düzey yönetici göstergesi Jüpiter'in 2 vakit sonra Plüton ile sıkıştırarak harekete geçiren dik açısı da bana Plüton'un eksik hissettiren, istenmeme ve diğer özelliklerinin baskısını hatırlatıyor.


Seçim anında hükümeti ve en üst yöneticiyi gösteren evde, 'değişimin nerede olacağını da simgeleyen' Ay'ın, değişken Balık burcunda konumlanması da birinci turda olmasa bile, hükümetin ikinci turda değişebileceği sinyalini birinci turdan verecek gibi görünüyor.


Seçim haritasının tepe noktasındaki sorumluluk aldıran, statü veren veya bedel ödeten Satürn'ün tam da RTE'nin Güneş'i üzerinde olmasının daha detaylı açıklamasını liderler bölümünde anlatacağım.


Muhalefet göstergesi Merkür'ün Boğa burcunda düz hareketine dönmeden durağan pozisyonda olması da (en azından) 1. turda muhalefetin de bir anlamda daha iyi nasıl yapabileceği üzerinde düşünüp, hatalarından ders almak üzere odaklanarak 'yerini koruyacağını' düşündürüyor.


Hükümet veya cumhurbaşkanı(en üst düzey yönetici ülkemizde) göstergesi Jüpiter de, muhalefet göstergesi Merkür de, seçim haritasında meclis göstergesi olan 11. evde yer aldığından, birinci turda sonuçlanmasa bile, mecliste hükümet ve muhalefet partisinin de yer alacağını gösterecek. Meclisi gösteren evde Uranüs'ün olmasını da sürpriz bir partinin(adayın) de ilk turda mecliste yer alacak oyu alabileceğini düşündürüyor.(Analizi hazırlamaya başladığımda henüz İnce adaylıktan çekilmediğinden, şimdi bu kişinin Oğan olabileceğini daha güçlü düşünüyorum, ya da meclise ciddi şaşırtıcı oy oranı alarak girecek bir parti.)


Birinci turda her ne oluyorsa halkın genel durumunu gösteren 1. ev Yengeç burcunda halkın güven ihtiyacının ve milliyetçi duygularının yüksek olacağını, 1. eve yerleşen tepe noktası yücelme yöneticisi Venüs ile halkın seçimi sonucunda seçilecek kişinin halka huzur, mutluluk ve uyum getiren biri olması iradesi güçlü olacak. Venüs'ün tepe noktası ile uyumlu açısı da halkın bu iradesini, seçim sonucunda görülecek oylarıyla rahatlıkla yansıtabileceğini düşündürüyor.


Yine de muhalefeti gösteren durağan Merkür'ün ileri pozisyona geçeceği zaman yapacağı, sırayla, tepe noktasındaki Satürn, tepe noktası ve kendi dispozitörü ve tepe noktası yücelme yöneticisi Venüs ile uyumlu açıları da belki ilk turda seçim sayımı ile ilgili dikkatli bir inceleme olması gerekeceği fakat sonucun eninde sonunda olumlu seyredeceğini gösteriyor olabilir.SEÇİM 2. TUR


Seçim sonucunun ikinci tura kalması durumunda 2. tur haritasını incelediğimde, hükümet ve en üst düzey yönetici göstergesi Jüpiter'in durumunun Boğa burcunda, destekleyip ileri götürme özelliği de olan Kuzey Ay Düğümü ile kavuşumundan, 1. turdaki durumuna göre(kendine göre-diğer adaylara göre değil) daha şanslı olabileceğini düşünüyorum.


Yine de bu gösterge, baskılayıcı manipülatif Plüton ve tetikleyici agressör özellikleri olan Mars karşıtlığının apeksinde olacağından, hele bir de kadersel Ay düğümleri ile de büyük kare formundan oldukça zorlanacağı şartlar altında ve kadersel bir dönüm noktasında olacağını söyleyebilirim. Bu zorlanmanın sebeplerinden biri Mars'ın meclis göstergesi ve hükümet ittifakları evinin yöneticisi olduğundan, meclisteki gücü ve yaptırımı veya ittifakları ile ilgili büyük bir darboğazın içinde olabileceğini gösteriyor olabilir.


İkinci tur seçim haritasında da yine muhalefeti gösteren Merkür, yine mecliste yer alıyor görünüyor, retro sonrası hızlanmaya başlamış ama gölgeli günlerini henüz geçmemiş; durumun gidişatını da temsil eden Ay ile üçgen açıda ve meclis göstergelerinden intercept dispozitörü Venüs ile 60'lık açıya ilerliyor. Belki beklediği seviye kadar başarılı olamasa da, yine de ana muhalefet partisinin(adayının) başarılı olacağını gösteriyor. Merkür(muhalefet) burada aynı zamanda Türkiye haritasının tepe noktası ve tepe noktasındaki Uranüs ile de uyumlu olarak seçimi kazanma ve hükümeti değiştirme konusunda şanslı görünüyor.


İkinci tur seçim haritasının Ay'ı, birinci tur seçim haritasının Ay'ı ile dolunay formu oluşturuyor, Türkiye haritasının Kuzey Ay Düğümü ile kavuşumda(Ay düğümleri & 4-10 aksında) ve aynı zamanda Uranüs'üyle karşıt açıda; bu durum, ikinci turun Türkiye açısından kadersel ve aynı zamanda sonuç getiren bir seçim olacağını gösteriyor olabilir.


2. tur haritasındaki (değişimi ve gidişatı gösteren)Ay ise Türkiye haritasının muhalefeti gösteren 4. ev aksına kavuşuyor, dolayısıyla, 2. turda muhalefet içinde de bir takım değişimler olabileceğini gösteriyor. Tutulma yazılarımda daha önce de bahsettiğim gibi Türkiye haritasındaki Güneş'in(en üst yönetici göstergesi) transit Güney Ay Düğümü ile tetiklenmesi, ülkede yöneticinin güç kaybı yaşayacağını göstermekte idi.


Burada ikinci turda da yine Uranüs, mecliste sürpriz üçüncü bir parti(adayın) daha olacağını gösteriyor. Astrolojide teknik ile sembol iç içe geçtiğinden sembollerle ilgili bir öngörü denemesinde bulunacak olsam, belki meclis evi olan 11.evdeki gezegenlerin dereceleri arasında en yüksek 19 derecedeki sürpriz partinin(adayın) tepe noktasına en yakın uyumlu açıda olmasından, kendi içinde en hızlı yükselişi de bu sürpriz partinin(adayın) yapacağını söyleyebilirim.


Yine de ikinci turdaki muhalefet göstergesi Merkür'ün Türkiye haritasının tepe noktasına yapacağı olumlu açıyla, an haritası gidişatı gösteren Ay'ın da geçmiş(tasdiklenmiş) uyumlu açısıyla, muhalefetin bu seçimin ikinci turunda, iktidardan daha şanslı olacağını gösteriyor olarak yorumluyorum.


SEÇİMİ ETKİLEYEBİLECEK EKSTRA GÖSTERGELER


Ayrıca şunu da uzunca bir süredir ülkemizle ilgili astrolojik istatistik adına merakla beklemekteyim:

Andre Barbault'un araştırmalarına göre sosyalist ve sol görüşü temsil eden Neptün gezegeninin, bir süredir ülkemizin üst düzey yöneticileri ve hükümeti gösteren 10. evinde transit etmesi aslında ülkede sol görüşün bir noktada yönetime geçebileceğini göstermekte.


Ayrıca Aralık 2020 Instagram analizimde de belirttiğim gibi, yaşanmış Jüpiter-Satürn kavuşumu ile, 20 senedir dünyada siyasi, kültürel ve ekonomik alanlarda yeni bir döngü kapandı ve önümüzdeki 20 yıl için yeni trendler, liderler ve gündemler gelişecek. Jüpiter-Satürn kavuşumları, kadim astrologlarca kralların değişimi olarak yorumlandığından, dünyada özellikle son 20 yıla damgasını vuran liderlerin de değişebileceğini öngörebiliriz.


Buna şimdilerde TAM DA bu Jüpiter-Satürn kavuşumu derecesini tetiklemekte olan Plüton'un, yakında gerileyerek son bir ivmeyle, 2008'den beri dünyada Oğlak transitindeyken, gücü elinde tutan sistemler, düzenler, siyasetçiler, resmi yapılar, kurumlar, ekonomi ve inşaat sektörü ile ilgili vereceği derslerin alındığından emin olacak. 21 Ocak 2024'e kadarki dönemdeki bu son ivmesiyle, eskide kalmış işe yaramayan yöntemler ve liderlerin eksik kalan yönlerini daha iyi sergileyecek, işe yaramayan sistem, düzen ve liderlerle ilgili bir yıkım ve dönüşüm getirecektir. Plüton'un şimdi önümüzdeki 20 yıl boyunca gücü toplayarak ön plana çıkanlar entellektüel liderler, entellektüel konular, bilim-teknoloji, uzay, internet, toplum hareketleri olacaktır.SONBAHAR MEVSİM GİRİŞ HARİTASI

23 Eylül 2023 / 20 Mart 2024


Astrolojik yılın ikinci 6 ayını (Eylül 2023 / Mart 2023) gözlemleyebileceğimiz sonbahar mevsim giriş haritasını görüyoruz. Yine Ankara için çıkartılan yani bu 6 aylık dönemde Türkiye'de yaşanılacak olayları yine seçim-hükümet öncelikli olarak inceliyorum.

Sonbahar mevsim giriş haritasında hükümet ve üst düzey yöneticileri gösteren ev Güneş'in yönettiği ev olmuş. Dolayısıyla burada, giriş derecesi ile bir başlangıcı simgeleyen Güneş, hükümet veya cumhurbaşkanlığı ile ilgili bir yeniliği veya yeni bir lideri işaret ediyor olabilir. Tepe noktası yöneticisi Güneş kendi dispozitörü ile karşılıklı ağırlamada ve Venüs de Juno ile tepe noktasına yakın derecelerde. 10. evdeki Venüs dispozitörün Terazi burcunda olmasını, yönetimde eşitlik, adalet, huzur faktörünün öne çıktığı, farklılıklar arasında uyum kurmayı önemseyen, sıcaklık ve huzur veren bir lider ve bu özelliklerde bir yönetim olma ve bu şekilde kararlar alma anlaşmalar yapma(Juno) ihtimalini işaret ediyor.


Halkın göstergelerinden biri olan Mars'ın denge bulmak uyum sağlamak amacıyla zorlandığı Terazi burcunda ve 12. evde olması, halkın özellikle de şu konularda zorlanabileceğini gösteriyor: perde arkası işler/örgütler, ülkenin iç/dış düşmanları, toplumu etkileyen sahtekarlıklar, ulusal skandallar, suç oranları, uyuşturucu-yeraltı zincirleriyle, yoksulluk, salgın hastalıklar, afetler, zehir, su ile ilgili tesisler ve yardım kuruluşları olabilir, ya da bu alanlar mücadeleyi zorlamakta olabilir. Buna ekstra etki eden 6. evdeki Kiron ile halkın göstergesinin karşıt açısı ile hükümeti gösteren evdeki Venüs'ün partil üçgen açısı; hükümetin, halkın, ülkenin çalışan kesimi, işçi hakları, işsizlik oranları, sendikalar, memurlar, ulusal sağlık&hizmet çalışanları, mavi yakalılar, silahlı kuvvetler(=asker-polis-donanma-itfaiye), toplum sağlığını ilgilendiren konulardaki yaralarına odaklanacağını ve bu alanlarda halka huzur verme akışının güçlü olacağı görünüyor.


Halkın diğer bir göstergesi Ay'ın 2. evde halkın genel odağının; ülkenin ekonomik durumu, ulusal servet, halkın refahı, halkın alım gücü, hükümet gelirleri, ülkenin para değeri, sahip olunan kaynaklar, menkul kıymetler, vergi gelirleri (wholesign 3. evde olarak; kamuoyu görüşü, komşu ülkelerle ilişkiler, ülkenin iletişim organları, medya, habercilik, duyurular, yayıncılık, gazeteler, gazeteciler, dedikodular, söylentiler) gibi alanlarda ekstra olacağını söyleyebiliriz.LİDERLERİN SEÇİMDEKİ GÜCÜ


Öncelikle, kişisel görüşüm, herhangi bir lider için, kazanacak/kaybedecek diye öngörü yapmayı, sonra da ben demiştim demeyi bahis gibi buluyorum. Şu an yalnızca göksel göstergelerin, adaylar için ne gibi potansiyeller barındırdığı üzerinde çalışmak, bu potansiyelleri analiz etmek ve kendimce yorumlamak istiyorum. Analizlerimi merak edenler için paylaşıyorum.


Oyunu kullanacak her vatandaş gibi benim de bir seçimim var. Yine de, elimden geldiğince objektif olarak, başka ülkeden bir astrologmuşum gibi yorumlamaya çalıştım, bu sebeple incelerken rastladığım çok şaşırdığım etkiler de oldu.


Sürç-i lisan ettiysem şimdiden affola.


Sonuçta, her kim ülkemiz için (büyük planda) yararlı olacaksa, öğretiler edinmemizi sağlayacaksa, bizlerin toplam özgür iradesinin de gücüyle, evren o adayın seçilmesini sağlayacak.


Ben yalnızca yaklaşan gergin Mars-Plüton-Jüpiter sert açısının, 20 Mayıs civarı günlerin(seçim sonrası haftası) dünyada da, ülkemizde de kolaylıkla ve hayırla geçmesini diliyorum. Hiç kimsenin kışkırtmasına gelmemeniz için uyarabilirim.


Ülkemiz için en güzeli olacaktır.BİRİNCİ TURRecep Tayyip Erdoğan
Özellikle kendisi için kadersel öneme sahip ilk başarılarından biri olan 1994 yerel seçimlerde de şimdiki seçim anı haritasındaki gibi Satürn aynı derecede, Erdoğan'ın Güneş'i üzerindeydi. Bu durum, kendisi için oldukça kadersel bir dönüm noktasını işaret edecek. Satürn, karma gezegeni olarak nitelendirildiği gibi aynı zamanda toplumun inşa ettiği kurallar(yasalar) ile ilahi yasaları da temsil eder. Satürn'ün en büyük izlenen etkisi, feleğin çemberini turladığı 29 yıl boyunca kritik noktalarda(7-14-28/9 yılda bir) ve önemli kavuşumlarda görülür.


Zamanında Erdoğan'ın Güneş'ine(varlığına) bir statü(Satürn) vermiş olan Satürn, şimdi feleğin(zodyağın) çemberinden geçip yeniden aynı noktaya geldiğinde, bu 29 yıl boyunca bu statü ile ne yaptığını sormuş olacak. Normalde, Satürn, bu gibi durumlarda kişilerin 29 yıl boyunca ne kadar etik/ahlaklı/dürüst olduğu, ne kadar kurallara(toplum/ilahi) uyduğu, ne kadar çalıştığı/emek harcadığı üzerinde sorgulayıcı olacaktır, bu döngü boyunca varsa verdiği emeklerinin/yaptığı yanlışlarının geri dönüşünü teslim edecektir; başarı veya bedel ile. Dolayısıyla, Erdoğan'ın başarısı ve görünürlüğü(Güneş) için bu oldukça kadersel kavuşum ile birlikte, bir Satürn döngüsü boyunca(29 yıldır) her ne yaptıysa tüm eylemlerinin karşılığını alacağını gösteriyor. Kendisi Satürn açılan üçgen döngüsünde olduğu için çok da fazla baskı altında olmayacağı gibi, yine de transit Satürn kendisinin Ay-Mars kavusumu, Jüpiter'i ve transit Juno ile T-kare formu oluşturacağından duygularında belirli bir sıkışma-daralma, tutumunu koşullara, anlaşmalara göre değiştirmek(dik açı) durumunda kalabileceğini ve beklediği kadar fazla(Jüpiter) oranda başarılı olamayacağını düşündürüyor.


Kendisinin kadersel Ay Düğümlerinin apeksinde gerçekleşen 20 Nisan Güneş tutulması derecesinde Güneş'inin dispozitörü Jüpiter bulunmakta. Daha önce de belirttiğim gibi kadim astrologlar tarafından Güneş tutulmaları, Güneş'i yani kralı(en üst düzey yöneticiyi) gölgede bıraktığından, yöneticiler için olumsuz bir alamet olarak ele alınmışlardır. Aynı şekilde liderliği temsil eden Koç burcunda gerçekleşmiş etkileri 1 yıla yayılacak Güneş tutulmasının anaretik olarak adlandırılan krizli ve son derecede olması liderlik veya yönetimle ilgili bir sonu işaret ettiğini düşünüyorum. Bu durumun kendisinin Ay düğümlerine açı yapması ve Güneş'inin dispozitörünün aynı dereceyi seçim haritası anında tetiklemesinden kadersel olarak kendisi için önemli bir dönüm noktasını gösteriyor. Yaklaşan sert Mars-Plüton-Jüpiter T-karesi de kendisinin Ay Düğümleri, Kiron ve Neptün'ünü tetikleyeceğinden kadersel olarak öncelikle sağlığına, sonra hayal kırıklıklarına dikkat etmesi gereken bir etki alıyor.


Bununla birlikte, 17 Temmuzda Koç-Terazi aksına geçecek Ay Düğümleri, kendisinin Ay Düğümlerini dik açıyla tetikleyerek hayatının dönüm noktalarından birini yaşatacak. (Aynı dönemde, gerileyerek Oğlak burcunda anaretik dereceden yönetimlerde ve otoritelerde son 20 yılda yapılanlarla ilgili son bir yıkım/dönüşüm getirecek Plüton da ay düğümlerine dik açısıyla dünyada da olduğu gibi ülkemizde de yöneticilerle ilgili son 20 yılda yaşanmış pek çok durumun kadersel olarak önemli yıkım ve dönüşümlerden geçeceğini görebiliriz.)Kemal Kılıçdaroğlu


Birinci tur seçim haritasını Kılıçdaroğlu'nun haritası ile yorumladığımda, ilk gözüme çarpan, kendisinin kadersel Ay Düğümleri dönüşü yaşamakta olması oluyor. Bu genellikle bir kişinin hayatında kadersel olarak dönüm noktalarını verdiğinden, kendisi için bu dönem hayatının en önemli anlarından olacağı şüphesiz. Bu kadersel dönüm noktası, şayet alacağı nihai sonuç olumlu olacaksa, kendisi Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı ünvanını almış olacak, eğer olumsuz sonuç alacaksa da, muhtemelen siyasi hayatını sonlandırma kararı alabilir.


Transit Plüto'nun Ay düğümlerine dik açıda olması da güç/zayıflık, istenme/istenmeme, çekim/itilim alanlarında kadersel öğretilerini şuuruna yansıtıyor. (Plüton'un Oğlak burcuna gerilemesinden sonra, yeniden Kova burcuna geçmesiyle (özellikle Ocak 2024 itibariyle, 2026 yılına kadar) bazı zorlanmalar yaşayabileceğini düşündürtüyor. Özellikle yakın zamanda 20 Mayıs itibariyle burç dahilinde yaşanacak Plüton-Jüpiter-Mars t-karesinin, kendisinin kadersel Ay düğümleriyle açı yapması, kadersel olarak kendisini harekete geçirmek durumunda kalacağı bir sıkışmanın içinde bulabileceğini gösteriyor. Bu oldukça sert sonuçları olabilecek açı kalıbı kendisini kadersel olarak motive etmesine de yardımcı olabilir, kadersel olarak kendisini oldukça zorlayan dış koşullarla da muhattap edebilir.


Seçim anındaki durağan Merkür de seçim anında belki sayımlarla ilgili bir odaklanma, incelenme yapması gerektiğini gösteriyor.


Yine de Güneş'inin dispozitörü Jüpiter'in, seçim haritasında kendisinin destekleyici Kuzey Ay Düğümü üzerinde olmasının, onu bu gerilimden bir nebze koruyacağını ve eğer dikkatli olursa kaderin rüzgarının onu ileri götürebileceğini düşündürüyor. (Bu Jüpiter aynı zamanda 20 Nisan Güneş tutulmasının 29 anarektik son derecesinde, bir bitişin, onun kadersel olarak ileri gidişinin(Kuzey Ay Düğümü) yolunu açacağını gösteriyor olabilir. Ki aynı Jüpiter(ve tutulma derecesi) kendisinin Güneşi ve Merkür'ü ile de uyumlu açıda, yani bir başarının büyüyebileceğini gösteriyor.


Haritasında bir diğer kadersel görünüm de Satürn karşıtlığı döneminde olması. Bu durum, bir kişinin hayatında yaklaşık 14 yıl içinde attığı tohumların, harcadığı emeklerin, yaptığı hataların karşılığını, ne kadar etik davrandığını, ne kadar (toplumsal/ilahi)kurallara uyduğunun bu dönemde görünür bir şekil alacağını gösterir.


Transit Mars, natal Venüs ile partil uyumlu açıda, transit Venüs kendisinin Ay'ı üzerinde, sanki onu oldukça heyecanlandıracak ve mutlu edecek bir sonuç alabileceğini gösteriyor.Sinan Oğan


Sinan Oğan'ın haritasını, izlediğim programlarda bizzat kendi paylaştığı düzelttiği doğum yılı ve doğum saati, Twitter'da yazdığı doğum günü ile çıkardım.

Yani Wikipediadaki 1 Eylül tarihi doğru değil.

Kendisinin haritasına baktığımda ilk gözüme çarpan, 20 Nisan Güneş tutulmasının, tepe noktası ile uyumlu açı yaptığı ve bu tutulmanın 1. evine yerleşmiş olması; 1. ev içindeki Venüs-Satürn kavuşumunu tetiklemesi oluyor. Bu durum, sonlanma ile başlangıçları getirecek tutulma, kendisi, amaçları, girişimleri ve projeleri; toplum önündeki başarısı ile oldukça uyumlu demek oluyor ve kendisi tutulma ile de tetiklenmiş oluyor.


17 Temmuzda kadersel Ay Düğümlerinin Koç-Terazi aksına transit etmesiyle de tetiklenmeye başlayacak öncelikle Venüs-Satürn'ü, sağlam anlaşmalar, işbirlikleri(Kuzey Ay Düğümü) ile güçlenmeye başlayacağını gösteriyor olabilir.


2024 yılında kendi haritasıyla aynı aksta gerçekleşecek tutulmalar 2025 yılına kadar kendisinin de kadersel bir dönüm noktasında olduğunu işaret ediyor.


Yakınlaşmakta olan sert Mars-Plüton-Jüpiter T-karesi Oğan'ın 5. ev yöneticisi, 11. evindeki Ay'ını tetikleyeceğinden, spekülasyonlarla(5.ev) ve içinde bulunduğu ittifaklarda(11.ev) duygusal olarak zorlanabileceğini gösteriyor. Ayrıca 1. tur seçim haritasında bu T-karenin açılımına bir çentik bırakmış olacak durağan Merkür de seçim anında sayımlarla ilgili bir odaklanma, bir çok daha dikkatli incelenme gerektiğini gösteriyor. Kendisinin bu konulardaki zorlanma vesilesiyle de bir aksiyon alacağını gösteriyor olabilir.


Doğum haritasında Güneş-Plüton karşıtlığı ile kolay kolay kanmayan, kendi iradesini gösterene kadar küllerinden doğabilen bir enerji ile haşır neşir olduğundan, Ay'ı üzerindeki Plüton baskısını da kaldırabilecek olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir yandan, transit Plüton, kendisinin kadersel Ay Düğümleri ile tepe noktası yöneticisi Jüpiter ve Ay'ının dispozitörü Uranüs ile uyumlu açıda olacağından, transit Güneş'in de, kendisinin Plüton'una partil üçgen yapacağından(natal Güneş ile de partil 60lık), yaşanacak zorlanmaları olumlu yöne kendi lehine çevirebilecek bir potansiyel var.


Seçim anı haritasının Güneş'i ile kendi Güneş'i arasındaki partil açılan 60'lık, 1.tur sonucunda kendisinin başarısı için umut vadediyor. Transit Güneş'in Uranüs ile kavuşum halinde yaptığı bu açı, bu başarının beklenilenden daha yüksek olacağını gösteriyor.


Seçim haritasındaki Satürn, kendisinin Merkür'ü ve Mars'ını baskıladığından, transit Neptün de bir süredir yükseleni üzerinde olduğundan, 1. tur döneminde konuşmak istediklerini konuşmasına, almak istediği aksiyonları özgürce alabilmesine ve kendini açık bir şekilde göstermesine bir engel hissedebilir. Başka bir ihtimalle, hissettiği baskıyla konuşmak ve harekete geçmek için motive olabilir.


Açıkçası çok olumlu göstergeler olduğu gibi, zorlayıcı göstergeler de mevcut. Sinan Oğan'ın, seçim anı haritası analizinde belirttiğim meclis içinde yer alacağını düşündüğüm Uranüs gibi hiç beklenmeyen oranda yüksek oy alacağını düşünüyorum.İKİNCİ TURRecep Tayyip Erdoğan


Birinci tur haritasından farklı olarak, ikinci tur seçim haritasının Güneş'i ve Ay'ı, kendisinin Güneş'i(+Venüs,Merkür), Ay-Mars kavuşumunu ve Jüpiter'ini sert açıyla tetiklediğinden bu turda kendisinin duygusal olarak oldukça zorlanacağını, sözlerinin(Merkür), huzurunun(Venüs), hareketlerinin(Mars) ve genişleme(Jüpiter) iradesinin(Güneş) kısıtlanmış(Satürn) hissedebileceğini gösteriyor. Bu da birinci turdan daha sıkışmış hissedebileceğini ve sağlığına, huzuruna dikkat etmesi gerektiğini gösteriyor olabilir.


Mars-Plüton-Jüpiter arasındaki sert T-kare, kendisinin Satürn'ünü kadersel Ay Düğümleriyle birlikte zorluyor. Bu T-kareye uzaktan katılan Merkür ve Uranüs de, çıkacak sayım sonucunun(Merkür), kendisinin değişmez ve sağlam(Satürn) olduğunu düşündüklerini şaşırtıcı bir şekilde(Uranüs) zorlayabilir.


İkinci tur sonucunda kendisi kazanacak bile olsa, bu etkiler altında, beklediğinden şaşırtıcı derecede düşük bir sonuçla karşılaşabileceğini, bu sebeple de üzüleceğini düşündürüyor. Diğer bir ihtimalle kazanacaksa, beklediğinden düşük bir oy desteği ile önünde yaşanacak dönüşümü düşünerek zorlanabilir.


Mevsim giriş haritasında hükümetin düşeceği ve muhalefetin kalabalık olarak meclise gireceği görünüyordu, kazanacaksa da partisinin meclisteki gücü azalacağından baskı altında hissedecek olabilir.Kemal KılıçdaroğluMars-Jüpiter-Plüton arasında gerçekleşmiş gergin T-kare Kılıçdaroğlu'nun kadersel Ay Düğümlerini de sert etkiliyor. Bu durumda, kendisi kadersel olarak baskı ile harekete geçmesi gereken bir dönüm noktası yaşayacak gibi görünüyor.


Burada kendisinin Güneş'inin dispozitörünün transit Kuzey Ay Düğümü ile birlikte kendi Kuzey Ay Düğümü'ne kavuşması başarı açısından önünü açıyor gibi görünüyor.


Transit Güneş'in transit Satürn'ün Kılıçdaroğlu'nun Satürn'ü arasındaki karşıtlığın apeksini aydınlatması, kendisinin 14 yıldır verdiği emekleri, bu 14 yıl boyunca ne kadar etik/ahlaklı/dürüst olduğu, ne kadar kurallara(toplum/ilahi) uyduğunu denetleyecek, bu döngü boyunca onun da Erdoğan gibi, varsa verdiği emeklerinin/yaptığı yanlışlarının geri dönüşünü teslim edecektir; başarı veya bedel ile.


Kendisinin Venüs'ü ile transit Venüs ve Neptün arasındaki su üçgeninin etkisiyle huzur ve mutluluğuna olumlu etki eden bir görünüm olsa da, diğer tüm göstergelerle birlikte düşününce, sanki ikinci turda kazansa bile, ilk turdaki kadar keyifli hissetmeyecek olabilir. Kaybediyorsa tabii üzülebilir, kazanıyorsa da üzerinde taşıyacağı sorumluluk ve onu bekleyen dönüşümün ağırlığını güçlü şekilde hissedecek olabilir.Sinan Oğan


Birinci tur haritasından farklı olarak ikinci turda transit Güneş ve Satürn, Oğan'ın Mars'ı ve Merkür'ünü tetikleyeceğinden birinci turda hareketlerini, düşüncelerini, kararlarını ve söyleyecekleriyle ilgili hissedeceği baskı burada çok daha güçleniyor. Gelişen durum, kendisini ya konuşmak ve harekete geçmek için motive edecek ya da konuşması ve özgürce hareket etmesini engelleyecek.


İkinci turda transit Mars-Plüton-Jüpiter arasındaki gergin T-kare formu Ay Düğümleriyle birlikte kendisinin Ay'ını tetiklemeye devam edecek olsa da, transit Güneş kendisinin Ay'ı(duyguları/algısı), Güney Ay Düğümü(geçmişi), Jüpiter'i(başarısı MC disp.) ve daha ileri bir potansiyele yaklaşma anlayışını(Uranüs) destekliyor olacak transit Plüton ile birlikte. Ve transit Mars kendisinin Mars'ı ve 1.evine yerleşen destekleyici Kuzey Ay düğümü ile uyumlu açı yaparak harekete geçme konusunda destekleyici olacak.


Transit Ay da Güneş'i ile dolunay fazı oluşturarak aslında nasıl biri olduğunu, iradesini veya başarısını daha görünür yapabilir.


İkinci tur haritasındaki Venüs, kendisinin Güneş'i ve Neptün'ü ile su üçgeni yaptığından, çıkan sonuçtan duygusal olarak tatminde memnun ve huzurda olabileceğini gösteriyor.


Sinan Oğan ikinci turda kazanamayacak veya ikinci tura giremeyecek bile olsa edineceği oy potansiyelinin gücü ile çok şaşırtıcı bir sonuçla büyük ölçüde güç toplayacak gibi görünüyor. Kazanacaksa da zaten natal haritasındaki kadersel Ay Düğümleri ile aynı aksa yerleşecek transit Ay Düğümleri ve 2024 sonu 2025 başında yaşayacağı Ay Düğümleri dönüşüyle, şu andan itibaren, 2024 yılı dahilinde kadersel bir dönüm noktasına doğru yaklaştığını gösteriyor.


Kendisi, mevsim giriş haritasının sürpriz faktörü gibi 13. cumhurbaşkanı olarak seçilse de, seçilmese de bundan sonra Türkiye'de siyaset alanında önemli bir figür olarak devam edeceğini düşünüyorum.


Halkımızın iradesinin en doğru zamanda en doğru şekilde seçim sonuçlarında da kendini göstereceğine inanıyorum.
Kaynaklar: Öner Döşer ile Dünya Astrolojisi Ders Notlarım


Comments


bottom of page